HomeFinancieKvalita je tragická.“ Poľský úrad upozornil na diery v kontrole bezpečnosti potravín

Kvalita je tragická.“ Poľský úrad upozornil na diery v kontrole bezpečnosti potravín

Mýtus o bezpečnosti poľských potravín je v troskách, ich kvalita je tragická, píšu poľské médiá o správe poľského najvyššieho kontrolného úradu NIK.

„V poľskom mäse sú tony antibiotík, strašné baktérie a znečistenie. Kontrola potravín je len iluzórna a nikto sa o problém nechce postarať,“ napísal server Innpoland.pl o záveroch nedávno publikovanej správy NIK.

Nedostatok financií pre inšpekciu
Problém podľa kontrolórov tkvie predovšetkým v tom, že inštitúcie, ktoré majú bdieť nad bezpečnosťou potravín, už roky trpia nedostatkom financií. Zvlášť zlá je situácia vo veterinárnej inšpekcii, a tak dozor nad porážkami zvierat je nedostatočný, podobne aj kontrola nad podávaním liekov. Chýbajú dokonca aj záujemcovia o funkciu okresných veterinárnych lekárov.

Poľsko má zaplatiť pokutu za činnosť orgánu, ktorý trestal sudca, rozhodla Európska komisia
Dôvodom sú nízke platy, napísal o správe NIK server Agrofakt.pl. Navyše nefunguje spolupráca a koordinácia medzi kontrolnými orgánmi, ani systém kontroly nad predajom po internete. „Tieto zistenia nemožno ľahostajne prejsť,“ dodal server.

Médiá pripomínajú, že ešte v roku 2017 v európskom systéme varovania pred nebezpečnými potravinami RASFF figurovalo 87 výstrah pred nebezpečnými výrobkami z Poľska. O rok neskôr ich bolo 131, v roku 2019 už 203 a do konca septembra 2020 dokonca 273. Česka sa v tom istom období týkalo 18 varovaní, Slovenska 12, vyplýva z tabuľky zverejnenej televíziou TVN 24.

„To je najhorší výsledok v celej Európskej únii – viac-menej rovnako prípadov majú na druhej a tretej priečke Francúzsko a Holandsko dohromady,“ poznamenal Innpoland. Dodal, že Poľska sa predvlani týkalo 13 percent varovaní v celosvetovom meradle. Najčastejšie išlo o výskyt salmonely v potravinách.

Problematické použitie antibiotík
Ďalší problém tkvie v tom, že v Európe sa antibiotiká používajú dvakrát častejšie pri liečení zvierat ako ľudí – a Poľsko v EÚ zaujíma druhú priečku v používaní najsilnejších antibiotík v chovoch. Použitie antibiotík je síce zakaždým odôvodňované liečbou, ale NIK varoval, že v Poľsku je dohľad taký deravý, že úradný obrázok nemusí zodpovedať realite.

„Pretože chýba celoštátna databáza údajov o použití antibiotík aj povinnosť hlásiť kontrolným orgánom použitie antibiotík, veterinárna inšpekcia nedisponuje vierohodnými informáciami o miere a rozsahu použitia,“ dodala správa, na ktorej sa okrem kontrolórov podieľali aj vedci z poľských univerzít.

Okrem antibiotík chovatelia hojne používajú aj potravinové doplnky, čo je ale záležitosť prakticky úplne zbavená akejkoľvek kontroly. Kontroly týchto doplnkov, podniknuté na zákazku NIK, ukázali biednu kvalitu, poznamenal portál Innpoland.

NIK tiež bije na poplach, že bezpečnosťou potravín sa má zaoberať niekoľko inštitúcií, ich kompetencie sa ale prekrývajú a úrady nespolupracujú, ani si nevymieňajú informácie. Dôsledkom je chaos. Chýbajú tiež veterinári a kontrolóri, pretože platy v tejto brandži sú len o pár stoviek zlotých vyššie ako minimálna mzda.

NIK vo svojich záveroch odporučil zjednotiť úradnú kontrolu potravín a zlepšiť efektívnosť celého systému, ktorý má vplyv aj na zdravie spoločnosti.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články