Britský protimonopolný úrad (CMA) uložil americkej spoločnosti Meta Platforms pokutu 1,5 milióna libier kvôli ďalším problémom spojeným s akvizíciou platformy pre animované obrázky Giphy.
Informoval o tom dnes britský regulátor. Ide približne o 43,2 milióna korún. Majiteľ sociálnej siete Facebook uviedol, že s pokutou nesúhlasí, ale zaplatí ju.
CMA v posledných rokoch tvrdo postupuje voči veľkým technologickým firmám a vyšetruje ich dominantné postavenie v oblastiach, ako je napríklad digitálna reklama. Akvizíciu platformy Giphy sa snaží zablokovať, pripomenula agentúra Reuters.
Spoločnosť Meta kúpila firmu Giphy v máji 2020. Finančné podmienky dohody neboli zverejnené. Podľa skorších informácií serveru Axios sa ale hodnota transakcie pohybovala okolo 400 miliónov dolárov. Vlani v novembri úrad CMA majiteľovi Facebooku nariadil Giphy predať. Dospel totiž k záveru, že ústupky, ktoré Meta ponúkla s cieľom rozptýliť jeho obavy z narušenia hospodárskej súťaže, neboli dostatočné. Meta sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala. Vlani v októbri uložil CMA Facebooku pokutu 50,5 milióna libier za iné porušenia predpisov.
Prevádzkovateľ Facebooku zablokoval účty používateľom, ktorí viedli zastrašovaciu protiočkovaciu kampaň
Dnes britský úrad konštatoval, že Meta nesplnila niektoré aspekty jeho požiadaviek, pokiaľ ide o nakladanie s Giphy. Americká firma neoznámila regulačnému orgánu, že Metu opustili kľúčoví zamestnanci.
Firma tak podľa CMA „závažne a flagrantne“ prekročila pravidlá, podľa ktorých si firmy mali počas vyšetrovania regulátora naďalej konkurovať a nemali sa integrovať.
„Pokutu hodláme zaplatiť, ale je problematické, že CMA môže prijímať rozhodnutia, ktoré môžu mať priamy vplyv na práva našich amerických zamestnancov chránené americkými zákonmi,“ uviedol hovorca spoločnosti Meta. Dodal, že firma nemôže zabrániť odchodu zamestnancov.
Služba Giphy prevádzkuje knižnicu animovaných obrázkov vo formáte GIF. Mnohí používatelia internetu tieto obrázky používajú v príspevkoch na sociálnych sieťach.
Britský úrad svoj postup zdôvodňuje okrem iného tým, že Meta by mohla odmietať či obmedzovať prístup k službe Giphy a jej databáze obrázkov iným platformám. Rovnako tak by mohla premávka okolo tejto služby smerovať na internetové stránky, nad ktorými má kontrolu az ktorých má ekonomický prospech.