HomeRady a NávodyZhodiť lietadlo na Biely dom sa nepodarilo, napriek tomu umierali ľudia

Zhodiť lietadlo na Biely dom sa nepodarilo, napriek tomu umierali ľudia

Pokus zavraždiť amerického prezidenta pred 48 rokmi nevyšiel. Vlastne to ani nebol pokus, ale troch ľudí to stálo život.

Plán 44-ročného Američana Samuela Bycka bol jasný: Uniesť lietadlo, donútiť pilotov zamieriť k Bielemu domu, tam ich zastreliť, ujať sa riadenia av štýle kamikadze to s lietadlom napáliť priamo do prezidentského sídla. Podľa duševne labilného atentátnika to bol jediný možný trest pre prezidenta Richarda Nixona – za všetko. Za spackaný život, za vlastný pocit menejcennosti a za to, že od úradov nedostal úver.

Vyzbrojený revolverom a podomácky vyrobenou zápalnou bombou dorazil Byck 22. februára 1974 ráno na medzinárodné letisko Baltimore-Washington. Zastrelil tu policajta Georgea Neala Ramsburga a vtrhol na palubu lietadla DC-9 spoločnosti Delta Air. Let číslo 523 do Atlanty si vybral preto, že mal najbližší termín štartu. Piloti Reese Loftin a Fred Jones zachovali pokoj a predstierali, že budú ochotne spolupracovať. Keď sa Byck na okamih vzdialil, aby zavrel dvere lietadla, uvedomili kontrolnú vežu a políciu.

Následne kapitán Loftin korpulentnému a spotenému Byckovi povedal, že nemôžu odštartovať, pretože sú kolesá podvozku zaistené blokmi. Nervózny atentátnik postrelil druhého pilota Jonesa a nariadil jednej z pasažierok, aby spolu s Loftinom dostala lietadlo do vzduchu. Keď vonku začul hluk, ženu odstrčil a dvakrát vystrelil do kokpitu, pričom zasiahol Jonesa do hlavy a kapitána do ramena. Následne prichádzajúci policajt Charles Troyer vypálil cez dvere lietadla štyri rany, dve z nich Bycka zasiahli. Ťažko zranený atentátnik sa potom strelil do hlavy, policajti vtrhli do lietadla a akcia sa skončila. Fred Jones, letiskový policajt Ramsburg a atentátnik boli mŕtvi, kapitán Loftin a žena z lietadla zranenia. Napriek desiatkam svedkov na palube pritom nikto nechápal, čo sa vlastne stalo.

Frustrácia zo zpackaného života
Svetlo do prípadu vniesol až novinár Jack Andersen, ktorý našiel vo svojej pošte nahrávku, ktorú mu Byck odoslal tesne pred atentátom. V nej podrobne vysvetlil, aký je jeho plán útoku na Biely dom, ktorý nazval Pandorina skrinka. Vyhlásil v nej okrem iného, ​​že napriek svojim tridsiatim kilogramom nadváhy a bolestiam chrbta udrie „v štýle Jamesa Bonda“.

Americké tajné služby pritom Bycka mali už predtým v hľadáčiku. Muž narodený 30. januára 1930 vo Filadelfii pochádzal zo skromných pomerov. V deviatej triede musel odísť zo školy a ísť zarábať. V 24 rokoch vstúpil do armády, odslúžil dva roky, oženil sa, splodil štyri deti a prešiel traumatizujúcim rozvodom. Trpel depresiami a strávil dva roky v psychiatrickej liečebni. Keď sa potom pokúšal rozbehnúť vlastné podnikanie, zamietli mu úrady úver, z čoho činil zodpovedným práve prezidenta Nixona.

Po vyhrážkach adresovaných do Bieleho domu a protestoch pred prezidentským sídlom naňho bol založený vyšetrovací spis. Tajná služba ho však vyhodnotila ako neškodného blázna, čo sa ukázalo ako fatálny omyl. Byck atentát plánoval už od začiatku februára. V správach sledoval prezidentov pracovný program a vedel presne, že v čase útoku bude Nixon v Bielom dome.

Byck chcel zavraždiť prezidenta, pretože bol presvedčený, že to dá jeho zpackanému životu zmysel. Jeho tragický pokus o atentát ale skončil skôr, než sa vôbec začal.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články